2024 Polaris RANGER XP KINETIC Ultimate
Inventory Details
| Condition | New |
| Year | 2024 |
| Make | Polaris |
| Model | RANGER XP KINETIC |
| Trim | Ultimate |
| Stock Number | 8704652 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Polaris Pursuit Camo |
| Engine Type/Details | 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Final Drive | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Fuel Delivery | Lithium Ion, 29.8 kWh Nominal |
| Ground Clearance | 14 in (35.6 cm) |
| Engine Horsepower | 110 HP |
| Power Steering | EPS |
| Tire Size - front | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Size - rear | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Transmission | Gates Synchronous Belt H/L/N/P (Electronic Forward/Reverse), Shaft |
| Weight - Dry | 1,982 lbs. (899 kg) |
| Wheelbase | 81 in (206 cm) |
| Engine Type/Details | 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Final Drive | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Fuel Delivery | Lithium Ion, 29.8 kWh Nominal |
| Ground Clearance | 14 in (35.6 cm) |
| Engine Horsepower | 110 HP |
| Power Steering | EPS |
| Tire Size - front | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Size - rear | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Transmission | Gates Synchronous Belt H/L/N/P (Electronic Forward/Reverse), Shaft |
| Weight - Dry | 1,982 lbs. (899 kg) |
| Wheelbase | 81 in (206 cm) |
RANGER XP Kinetic delivers uncompromised capability, unrivaled durability, and the refined performance of an all-electric powertrain.
XP KINETIC STANDARD FEATURES:
- 110 HP Electric Motor
- 140 lb.-ft. Torque
- 29" Pro Armor X-Terrain Tires and 14" Wheels
- 14” Ground Clearance
- LED Headlights and Charge Indicating Center Accent Light
- Full-Body Skid Plate & Full-Coverage Front Bumper with Integrated Winch and Plow Mounts
- 12V Cargo Box Power Port with Integrated Dash Switch
- 1,250 lb. Box Capacity & 2,500 lb. Towing Capacity
- RIDE COMMAND+ Technology
ULTIMATE TRIM INCLUDES:
- 29.8 KWh Lithium-Ion Battery with up to 80 Miles Estimate Range
- Factory-Installed 6 kW On-Board Charger
- 7" Display Powered by RIDE COMMAND
UNCOMPROMISED CAPABILITY
RANGER XP Kinetic delivers unmatched power and instantaneous torque so that you can confidently pull more, haul more, and get more done - even in the toughest terrain.
UNRIVALED DURABILITY
With an electric powertrain, there’s fewer moving parts which means less scheduled maintenance and more uptime, so you can focus on getting the job done.
REFINED PERFORMANCE
The electric powertrain delivers clean, quiet operation and provides the performance you need, when you need it.
EXTREME COMFORT
You always come first with RANGER XP Kinetic. You’ll appreciate the comfort of a refined interior, plush seats and ample room to enter and exit the vehicle.
RIDE COMMAND+
Protect, maintain and elevate your vehicle. RIDE COMMAND+ delivers all the great features of RIDE COMMAND, plus a whole new level of connectivity including remote vehicle location services, vehicle health monitoring and more.
THIS IS GOIN TO MAKE YOUR YEAR
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


