2026 Princecraft Jazz 17
Inventory Details
| Sale Price | $42,449.00 |
| Price | $47,481.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Princecraft |
| Model | Jazz 17 |
| Stock Number | QJT08022J526 |
| Category | Marine |
| Sub Category | Pontoon |
| Colour | Black |
| Overall Length | 5.4 m (17’-7”) |
| Beam | 2.5 m (8'-1") |
| Pontoon Length | 5.0 m (16’-4”) |
| Weight - Aprx. | 1307 |
| Max. Person Capacity | 5 |
Key standard features of the Jazz Series
- Courtesy light with integratedswitch on the console
- Storage under all seats
- Folding driver seat on swivel
- Rear swim platform with boarding ladder
- Rotocast furniture bases and backs
Included Options
- Mercury® 50 ELPT CT
- SPITFIRE PROPELLER 13.8 X 10 {8M8026555}
- Black Edition
- Protective cover - Black
- Concert Package
- Stern storage conversion kit
- Battery switch
- Tilt steering and slider seat
- Bow table - Beige
- Galvanized trailer for pontoons
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


