2026 Princecraft Sport 175 MAX
Inventory Details
| Sale Price | $59,169.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Princecraft |
| Model | Sport 175 MAX |
| Stock Number | QJT92070K526 |
| Category | Marine |
| Sub Category | Fishing |
| Colour | Octane Red and Black |
| Centre Line | 5.3 m (17’-5”) |
| Beam | 2.3 m (91”) |
| Max Depth | 1.0 m (39") |
| Draft (aprx) | 0.8 m (30") |
| Transom Height | 25 |
| Weight - Aprx. | 1327 |
| Dead Rise | 15 |
| Max. Person Capacity | 6 |
| Fuel Capacity | ≤ 91 L (24 U.S. gal.) |
Key standard features of the Sport Series
- Complete instrumentation: tachometer, speedometer, trim, and fuel gauges
- Bow raised casting platform offering optional bow cushions
- Stern telescopic boarding ladder
- Deep-cycle battery storage under bow casting platform
- Twin plating from bow to mid-ship
- Rigging tube under flooring (from stern to helm and from helm to bow)
- Splashwell extension
Optional features included
- Fish and trolling package - Humminbird®/Minn kota® 24 volts
- Mercury® 115 EXLPT PRO-XS
- Galvanized trailer - Swing tongue
- Battery switch
- SPITFIRE PROPELLER 12.8 X 17 {8M8026590}
- Transom tie downs
- Deluxe folding seats
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


