2026 Princecraft Resorter 160 SC
Inventory Details
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Princecraft |
| Model | Resorter 160 SC |
| Stock Number | QJT77030K526 |
| Category | Marine |
| Sub Category | Fishing |
| Colour | Black |
| Centre Line | 4.9 m (16’-0”) |
| Beam | 1.9 m (73”) |
| Max Depth | 0.7 m (29") |
| Draft (aprx) | 0.4 m (17") |
| Transom Height | 20 |
| Weight - Aprx. | 613 |
| Dead Rise | 2 |
| Max. Person Capacity | 4 |
| Fuel Capacity | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |
Key standard features of the Resorter Series
- Reverse chine hull design
- 49 L/13 U.S. gal. side SportFloTM electric-filled aerated livewell
- 7 foot rod storages without support
- 2 folding seats
- Full-width self-draining splashwell
- Storage under bow deck
- 4 floor seat bases
Optional features included
- Transom tie downs
- Mercury® 40 ELPT
- Deluxe folding seats
- Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4
- Battery switch
- Superior package
- Cover
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


