2026 Polaris Sportsman 850
Inventory Details
| Price | $14,089.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | Sportsman 850 |
| Stock Number | 040361 |
| Category | ATV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Sage Green |
| Cylinders | 2 |
| Displacement (cc) | 850 |
| Engine Type/Details | ProStar SOHC 4-Stroke Twin Cylinder |
| Final Drive | One Touch On-Demand AWD/2WD |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 12 in (30.5 cm) |
| Engine Horsepower | 78 |
| Seat Height | 37 in (94 cm) |
| Tire Size - front | 26 x 8 CST |
| Tire Size - rear | 26 x 10 CST |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Weight - Dry | 773 |
| Wheelbase | 53 |
| Hitch/Pull Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Payload Capacity | 575 |
| Brakes | Single Lever 3-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake, Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
| Power Steering | No |
| Reverse | yes |
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Steel |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Straight Dual A-Arm 9 in (22.9 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Straight Dual A-Arm, Rolled IRS, 10.25 in (26 cm) Travel |
850 STANDARD FEATURES:
- On-demand all-wheel drive
- 9"/10.25" Front/rear rolled suspension travel
- 26" tires with 14" wheels
- 1,500-lb. towing capacity
- 360-lb. front and rear rack capacity
- 6-gal. combined sealed storage
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


