2025 Polaris RANGER CREW XP 1000 PREMIUM
Inventory Details
| Price | $29,769.00 |
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make | Polaris |
| Model | RANGER CREW XP 1000 |
| Trim | PREMIUM |
| Stock Number | 8274556 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | POLARIS PURSUIT CAMO |
Financing rates starting as low as 3.99% in lieu of the factory rebates
Current programs comes with a two year warranty
Sale pricing includes any factory rebate plus freight and PDI but not the taxes
Pricing subject to change does not include any accessories unless noted
| Bed/Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) CA Models: 600 lbs (272 kg) |
| Bed/Box Size | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Cylinders | 2 |
| Displacement (cc) | 999cc |
| Drivetrain/System | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Horsepower | 82 HP |
| Engine Type/Details | ProStar 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 14 in (36 cm) |
| Payload Capacity | 1600 lbs (726 kg) CA Models: 1350 lbs (612 kg) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Dual A-Arm 11 in (27.9 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Dual A-Arm, IRS 11 in (27.9 cm) Travel |
| Tire Size - front | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Size - rear | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Weight - Dry | 1,953 lbs (886 kg) |
| Wheelbase | 113 in (287 cm) |
| Wheels | Aluminum |
COMFORT
RANGER XP 1000 is designed with your comfort in mind. You’ll appreciate the factory-installed roof, easy-to-operate cab nets, and plush, contoured seats. Enjoy RANGER CREW XP 1000 with friends in our comfortable 6-seater.
CAPABILITY
Whether you’re hauling supplies, towing a trailer or riding with a party of 6, RANGER XP 1000 is up to the task. A dual overhead cam (DOHC) engine delivers 82 HP, and three-mode throttle control lets you optimize power for the job at hand.
Capability Meets Utility
RANGER XP 1000 makes every task easier with thoughtful innovation and toughness.
DURABILITY
Take on tough jobs and challenging trails, day in and day out, with a vehicle you can depend on.
PREMIUM CREW TRIM INCLUDES:
- 82 HP ProStar Engine
- 2,500-Lb. Towing Capacity & 1,000-Lb. Box Capacity
- 29" 8-Ply Pro Armor X-Terrain Tires with 14" Ground Clearance
- 3-Mode Throttle Control
- LED Headlights
- Factory-Installed Roof
- Polaris HD 4,500-Lb. Winch with Synthetic Rope, Autostop & Wireless Remote
- New Cab Nets
- 6-Position Polaris Pulse Bus Bar
- RIDE COMMAND+ with Accessory Purchase
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


