2026 Polaris RANGER 1000 EPS
Inventory Details
| Price | $21,269.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | RANGER 1000 |
| Trim | EPS |
| Stock Number | 166349 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | SAGE GREEN |
Financing rates starting as low as 3.99%
Sale pricing includes any factory rebates plus the freight and Pdi but not the Taxes
Current programs comes with a two year warranty
| Bed/Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) CA Models: 600 lbs (272 kg) |
| Bed/Box Size | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Cylinders | 2 |
| Displacement (cc) | 999cc |
| Drivetrain/System | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Horsepower | 61 HP |
| Engine Type/Details | 4-Stroke Twin Cylinder SOHC |
| Fuel Capacity | 11.35 gal (43 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 12 in (30.5 cm) |
| Payload Capacity | 1500 lbs (680 kg) CA Models: 1100 lbs (499 kg) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Dual A-Arm 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Dual A-Arm, IRS 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Tire Size - front | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Tire Size - rear | 25 x 11-12; Carlisle 489 |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Weight - Dry | 1,485 lb (674 kg) |
| Wheelbase | 81 in (206 cm) |
| Wheels | Stamped Steel |
COMFORT
Take on a full day off road, with plush seating and integrated in-cab storage to stow your essentials.
CAPABILITY
Get more done in a day with RANGER 1000. Its purpose-built single overhead cam (SOHC) engine delivers smooth, quiet power and outstanding low-speed performance—helping you and your crew get the job done.
DURABILITY
Take on tough jobs and challenging trails, day in and day out, with a vehicle you can depend on.
1000 STANDARD FEATURES:
- 61 HP ProStar Engine
- 2,500-Lb. Towing Capacity & 1,000-Lb. Box Capacity
- 12" Ground Clearance
- 25" Tires
- New Cab Nets
- RIDE COMMAND+ with Accessory Purchase
EPS TRIM INCLUDES:
- Electronic Power Steering
- Large Steel Bumper with Plow and Winch Integration
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


