2026 Polaris RANGER XP 1000 NORTHSTAR EDITION ULTIMATE
Inventory Details
| Price | $42,269.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | RANGER XP 1000 NORTHSTAR EDITION |
| Trim | ULTIMATE |
| Stock Number | 8288857 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Stealth Gray |
Financing rates starting as low as 6.09%
Now coming standard with 29" tires
Current programs also gets you a two year warranty
Sale pricing includes any factory rebates plus the freight and Pdi but not the Taxes
| Bed/Box Capacity | 1,000 lbs (453.6 kg); California 600 lb (272.2 kg) |
| Bed/Box Size | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Cylinders | 2 |
| Displacement (cc) | 999cc |
| Drivetrain/System | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Horsepower | 82 HP |
| Engine Type/Details | ProStar 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 14 in (35.5 cm) |
| Payload Capacity | 1,230 lbs. (558 kg) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Dual A-Arm 11 in (27.9 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Dual A-Arm, IRS 11 in (27.9 cm) Travel |
| Tire Size - front | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Size - rear | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Weight - Dry | 2,344 lbs. (1,063 kg) |
| Wheelbase | 113 in (287 cm) |
| Wheels | Aluminum |
COMFORT
Every detail of the refined interior puts the driver and passengers first for comfort and convenience.
CAPABILITY
Whether you’re hauling gear, towing a trailer or transporting people, make quick work of any task with the power of the dual overhead cam (DOHC) engine on RANGER XP 1000 NorthStar Edition.
DURABILITY
Take on tough jobs and challenging trails, day in and day out, with a vehicle you can depend on.
XP 1000 NORTHSTAR STANDARD FEATURES:
- Factory-Installed Heating & Air Conditioning System
- Pro Shield Cab System with Manual Crank Window Doors
- 29" 8-Ply Pro Armor X-Terrain Tires with 14" Ground Clearance
- Polaris HD 4,500-Lb. Winch with Synthetic Rope, Autostop & Wireless Remote
- 82 HP ProStar Engine
- USB Charge Port & Battery Charge Port
- 2,500-Lb. Towing Capacity & 1,000-Lb. Box Capacity
- RIDE COMMAND+ with Accessory Purchase
ULTIMATE TRIM INCLUDES:
- 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Factory Rear Camera
- Pro Shield Cab System with Full Glass Tip-Out Windshield & Power Windows
- JBL Trail Pro 2000 Audio
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


