2026 Polaris Sportsman 850 Mud Edition
Inventory Details
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | Sportsman 850 |
| Trim | Mud Edition |
| Stock Number | 042907 |
| Category | ATV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Fury Red |
| Cylinders | 2 |
| Displacement (cc) | 850 |
| Drivetrain/System | One Touch On-Demand AWD/2WD |
| Engine Horsepower | 78 |
| Engine Type/Details | ProStar 4-Stroke SOHC Twin Cylinder |
| Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Weight - Dry | 946 |
| Fuel Capacity | 5.25 gal (19.9 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 13.5 in (34.3 cm) |
| Hitch/Pull Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Payload Capacity | 290 |
| Seat Height | 39 in (99 cm) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | High Clearance Arched Dual A-Arm 7.4 in (18.8 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | High Clearance Arched Dual A-Arm, Rolled IRS, 6.7 in (17 cm) Travel |
| Tire Size - front | 30 x 9.0 Pro Armor MUD XT 2.0 |
| Tire Size - rear | 30 x 9.0 Pro Armor MUD XT 2.0 |
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Steel |
| Dash/Instrumentation | All Digital Gauge, Speedometer, Odometer, Tachometer, 2 Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light, Clock, DC Outlet |
| Wheelbase | 53 |
Go ahead, get messy. Sportsman Mud Editions are built to shrug off the muck with exceptional power, durability and strength. Our high and low mud-specific transmission maximizes torque, delivering more power to your tires for effortless navigation through thick mud. Take on the mud with ease and experience more traction with 30" Pro Armor MUD XT 2.0 tires to keep you moving through the thick mud. A shielded clutch and advanced engine ducting allows you to dive into and navigate through your favorite mud hole with ease. Designed for more mud and trail adventures with the power and strength to get after it.
SPORTSMAN MUD EDITION STANDARD FEATURES:
- 30" Pro Armor MUD XT 2.0 tires
- Sealed LED headlights
- Sealed clutch intake
- Rack-mounted radiator with inverted dual fans
- 7.4"/6.7" front/rear suspension travel - arched dual A-arm
- High and low mud-specific transmission with lower gearing
- Engine braking system (EBS)
850 MODEL INCLUDES:
- 78-hp engine
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


