2026 Polaris Sportsman Touring 570 ULTIMATE
Inventory Details
| Sale Price | $16,499.00 |
| Price | $18,089.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | Sportsman Touring 570 |
| Trim | ULTIMATE |
| Stock Number | 041602 |
| Category | ATV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Turbo Silver |
| Cylinders | 1 |
| Displacement (cc) | 567cc |
| Drivetrain/System | One Touch On-Demand AWD/2WD |
| Engine Horsepower | 44 HP |
| Engine Type/Details | ProStar 4-Stroke DOHC Single Cylinder |
| Fuel Capacity | 6.75 gal (25.5 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection / 340 CCA |
| Ground Clearance | 11.5 in (29 cm) |
| Payload Capacity | 485 lb (220 kg) |
| Seat Height | 35.75 in (90.8 cm) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Sealed Arched Dual A-Arm 8.9 in (22.6 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Sealed Dual A-Arm, IRS 9.5 in (24.1 cm) Travel |
| Tire Size - front | 26 x 8-14; DURO |
| Tire Size - rear | 26 x 10-14; DURO |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H In-line Shifting |
| Weight - Dry | 911 lbs (413 kg) |
| Wheelbase | 56 in (143.2 cm) |
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
STANDARD FEATURES:
- Removable passenger seat system
- 11-gal. combined storage
- Combined 270-lb. rack capacity
- On-demand all-wheel drive
- 1,350-lb. towing capacity
ULTIMATE TRIM INCLUDES:
- 7” Display, Powered by RIDE COMMAND
- High-output LED pod & headlights
- Dual A-arm front suspension
- 3,500 LB Winch with synthetic rope and Auto Stop
- PIN-activated security system (P.A.S.S.)
- 26" Duro tires and 14" aluminum wheels
- Multi-select electronic power steering (EPS)
- Engine braking system (EBS)
- Active Descent Control (ADC)
- 8.9"/9.5" front/rear suspension
- Front Trail Bumper
- Front & rear CV guards
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


