2026 Polaris GENERAL XP 1000 Sport
Inventory Details
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | GENERAL XP 1000 |
| Trim | Sport |
| Stock Number | 212400 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Ghost Gray |
| Displacement (cc) | 999 |
| Cylinders | 2 |
| Drivetrain/System | True On-Demand AWD/2WD/ VersaTracTurf Mode |
| Engine Type/Details | 4-Stroke DOHC Twin Cylinder |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Engine Horsepower | 100 |
| Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Bed/Box Size | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Bed/Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Weight - Dry | 1685 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 12 in (30.5 cm) |
| Payload Capacity | 1100 |
| Seat Configuration/Capacity | 2 |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Wheelbase | 83 |
| Tow Capacity | 1500lbs |
| Wheels | 15in Aluminum |
XP 1000 STANDARD FEATURES:
- 14" suspension travel
- Poly Sport Roof
- Polaris HD Plus 4,500 LB Winch
- 30" Pro Armor Crawler XG tires
- LED lights
- Walker Evans® velocity shocks
THIS IS GOIN TO MAKE YOUR YEAR
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


