2026 Polaris RANGER CREW XP 1000 NORTHSTAR EDITION ULTIMATE
Inventory Details
| Sale Price | $42,499.00 |
| Price | $43,999.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | RANGER CREW XP 1000 NORTHSTAR EDITION |
| Trim | ULTIMATE |
| Stock Number | 8298518 |
| VIN Number | 4XARSY994T8298518 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Sunset Red |
2026 Polaris North Star Crew XP1000 Ultimate Edition Sunset Red . CAN RGR Jan/Feb Offers (11127) - EXCLUSIVE Expires: 02/28/2026 AVAILABLE PROMOTIONS Rebate(this model $1500.00) CAN RGR Jan/Feb Offers (11127) OR Finance TD - 3.99% for 36 months IN LIEU OF REBATE/CREDIT TD - 5.99% for 60 months IN LIEU OF REBATE/CREDIT TD - 6.39% for 72 months IN LIEU OF REBATE/CREDIT TD - 6.39% for 84 months IN LIEU OF REBATE/CREDIT AND ESC 12M Fac Plus 12M PLW CALL PALMERSTON MOTORSPORTS INC FIVE ONE NINE THREE TWO SEVEN TWENTY FIVE ZERO TWO
| Bed/Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) CA Models: 600 lbs (272 kg) |
| Bed/Box Size | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front Calipers |
| Displacement (cc) | 999cc |
| Drivetrain/System | High Performance On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Horsepower | 82 HP |
| Engine Type/Details | ProStar 4-Stroke Twin Cylinder DOHC |
| Fuel Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 14 in (36 cm) |
| Payload Capacity | 1,150 lb (522 kg) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Dual A-Arm 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Dual A-Arm, IRS 10 in. (25.4 cm) Travel |
| Tire Size - front | 29 x 9-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Tire Size - rear | 29 x 11-14; PRO ARMOR X-TERRAIN |
| Transmission | Gen 2 Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Weight - Dry | 2,387 lbs. (1,083 kg) |
| Wheelbase | 113 in (287 cm) |
| Wheels | Aluminum |
COMFORT
Every detail of the refined interior puts the driver and passengers first for comfort and convenience.
CAPABILITY
Whether you’re hauling gear, towing a trailer or transporting people, make quick work of any task with the power of the dual overhead cam (DOHC) engine on RANGER XP 1000 NorthStar Edition.
DURABILITY
Take on tough jobs and challenging trails, day in and day out, with a vehicle you can depend on.
CREW XP 1000 NORTHSTAR STANDARD FEATURES:
- 82-hp ProStar engine
- 29" 8-ply Pro Armor X Terrain tires with 14" ground clearance
- 4,500 LB winch with synthetic rope, Auto Stop & wireless remote
- Factory-installed heating & air conditioning system
- Enclosed cab with full glass tip-out windshield & powered front windows
- USB charge port & battery charge port
- 1,000-lb. box capacity & 2,500-lb. towing capacity
ULTIMATE TRIM INCLUDES:
- 7" Display, powered by RIDE COMMAND
- JBL Trail Pro 2000 audio
THIS IS GOIN TO MAKE YOUR YEAR
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


