2026 Polaris Ranger SP 570 Premium
Inventory Details
| Sale Price | $18,709.00 |
| Price | $19,869.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | Ranger SP 570 |
| Trim | Premium |
| Stock Number | 105745 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Zenith Blue |
| Cylinders | 1 |
| Displacement (cc) | 567cc |
| Engine Type/Details | 4-Stroke Single Cylinder DOHC |
| Final Drive | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Fuel Delivery | Electronic Fuel Injection |
| Ground Clearance | 11 in (27.9 cm) |
| Engine Horsepower | 44 HP |
| Power Steering | Electronic Power Steering (EPS) |
| Tire Size - front | 25 x 8-12; Carlisle 489 |
| Tire Size - rear | 25 x 10-12; Carlisle 489 |
| Transmission | Automatic PVT H/L/N/R/P; Shaft |
| Weight - Dry | 1245 |
| Wheelbase | 73 |
| Bed/Box Size | 33.3 x 48.7 x 12.3 in (84.6 x 123.7 x 31.2 cm) |
| Payload Capacity | 925 lbs. (420 kg) |
| Hitch/Pull Rating | 1,500 lb (680 kg) |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc |
RANGER SP 570 is easy to handle and smooth-riding with best-in-class suspension travel and ground clearance. The spacious interior offers plenty of leg room and ample storage so you can ride in comfort with friends or family. Class-leading 9" front / 10" rear suspension travel offers a smooth, comfortable ride over the toughest terrain for all-day ride comfort. Class-leading 11" ground clearance and durable 25" tires enable you to confidently overcome obstacles on the trail. Take advantage of easy-to-access, in-cab and underseat storage for your gear. Place essentials in the large glovebox, keep your phone handy in the in-dash cell phone holder, and store additional supplies in the underseat storage bin. Get more done with SP 570. Efficiently carry and unload supplies with the gas-assist dump box and navigate rough terrain with true on-demand AWD. For work around the house, engage Turf Mode to unlock the rear differential for easier and tighter turns that are easy on your lawn. True on-demand AWD provides power to all four wheels when traction loss is detected for instant traction in rocky, wet and muddy terrain. Connect your trailer to your RANGER SP 570 with the standard 2” hitch receiver to take advantage of the 1,500-lb. towing capacity. The 500-lb. gas-assist dump box makes unloading heavy loads from the cargo box quick and easy.
PREMIUM TRIM INCLUDES:
- Electronic Power Steering (EPS)
- LED Headlights
- Full-Body Skid Plate, Full-Coverage Front Bumper
SP 570 STANDARD FEATURES:
- 44 HP ProStar Engine
- 1,500 Lb. Towing Capacity
- 500 Lb. Gas-Assist Dump Box
- 11" Ground Clearance
- 9" Front / 10" Rear Suspension Travel
- 56" Width
- 12.6' Turning Radius
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


