2026 Polaris RZR Trail S 1000 Ultimate
Inventory Details
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | RZR Trail S 1000 |
| Trim | Ultimate |
| Stock Number | 252877 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Recreation/Utility |
| Colour | Sand Dune |
| Displacement (cc) | 999 |
| Drivetrain/System | High-performance true on-demand AWD/2WD |
| Fuel Delivery | Electronic fuel injection |
| Engine Type/Details | 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Final Drive | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Bed/Box Capacity | 300 lbs. (136.1 kg) |
| Weight - Dry | 1377 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Ground Clearance | 12.5" (31.8 cm) |
| Payload Capacity | 740 |
| Seat Configuration/Capacity | 2 |
| Tow Capacity | 1,500 lbs. (680 kg) |
| Wheelbase | 79 |
| Tire Size - front | 27 x 9-12" |
| Tire Size - rear | 27 x 11-12" |
| Wheels | Cast aluminum |
RZR Trail S features a slim stance, responsive power, sharp agility and all-day comfort. With RZR Trail, the fun never stops thanks to an untouchable combination of comfort features. The improved cockpit ergonomics like the adjusted steering wheel position, bucket seats and full doors keep you out on the trails longer. Enjoy a smooth ride with 13.2" class-leading suspension travel that soaks up every bump, rut and rock—and roll over terrain with ease on 27" tires. Ride challenging terrain with added security and protection from the elements, thanks to sturdy doors and a wrap-around roll cage for rear coverage. We built RZR Trail S as the quickest accelerating machine with a class-leading power-to-weight advantage and obstacle conquring torque.
TRAIL S STANDARD FEATURES:
- Half doors
- 26" tires
- Standard 1.25" hitch receiver
ULTIMATE TRIM INCLUDES:
- Rockford Fosgate® Stage 2 audio
- 7" Display, powered by RIDE COMMAND, with integrated rear camera
- Walker Evans® needle shocks
- Poly Sport Roof
- LED lights with RZR Fang accent lighting
THIS IS GOIN TO MAKE YOUR YEAR
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


