2026 Polaris Xpedition XP 5 Northstar
Inventory Details
| Sale Price | $56,899.00 |
| Price | $58,069.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Polaris |
| Model | Xpedition XP 5 |
| Trim | Northstar |
| Stock Number | 286486 |
| Category | SxS/UTV |
| Sub Category | Crossover (SxS-UTV) |
| Colour | Performance Red |
| Cylinders | 2 |
| Displacement (cc) | 999 |
| Engine Type/Details | ProStar 1000 4-stroke DOHC twin cylinder |
| Final Drive | On-Demand True AWD/2WD/VersaTrac Turf Mode |
| Engine Horsepower | 114 |
| Power Steering | High Output EPS |
| Tire Size - front | 30 x 10-15; Pro Armor Trekker |
| Tire Size - rear | 30 x 11-15; Pro Armor Trekker |
| Transmission | Automatic PVT P/R/N/L/H |
| Bed/Box Capacity | 600 lbs. (272 kg) rear dumping box |
| Hitch/Pull Rating | 2,000 lb (907 kg) |
| Payload Capacity | 1160 |
| Brakes | 4-Wheel Hydraulic Disc with Dual-Bore Front and Rear Calipers |
| Passengers | 5 |
| Weight - Dry | 2736 |
| Fuel Delivery | EFI |
| Ground Clearance | 14" (35.6 cm) |
| Tow Capacity | 2000lbs |
| Wheelbase | 117 |
XP NORTHSTAR STANDARD FEATURES:
- 114 HP ProStar 1000 Gen 2 Engine
- Heat & Air Conditioning w/ Temperature & Zone Control
- Enclosed Cab with Lockable Full Doors & Power Windows
- Dumping Rear Cargo Box
- FOX® 2.0 Podium QS3® with Position-Sensitive Spiral Technology
- 7” Display, Powered by RIDE COMMAND & RIDE COMMAND+ Connected Technology
- JBL® Trail Pro 4100 Audio
- Tip-Out Laminated Glass w/ Wash & Wiper
- Lock & Ride MAX Cargo System
- High-Clearance Dual A-Arms with Stabilizer Bars
- 14" of Ground Clearance
- 60/40-Split Flip-Up Rear Seat Base
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.


